İstanbul’un Sanat Tarihini Liseli Gençler Yazıyor 2019

“İstanbul’un Sanat Tarihini Liseli Gençler Yazıyor” projesi, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın katkıları ile gerçekleşen Sanat Tarihi Araştırmaları Derneği’nin ilk yayın projesidir.  Türkiye’nin tüm illerinde gerçekleşmesi planlanan proje, gençlerin kültür mirası algısını geliştirmeyi amaçlayarak başlatıldı.

İstanbul’daki kültürel miras öğelerinin gençler tarafından fark edilmesini sağlamak amacıyla hazırlanan projeyle, lise eğitimini devam ettiren gençlere; “Yaşadığınız semtteki tarihi eseleri biliyor musunuz?” sorusu yol haritamızı belirledi.

Gençlerin; yaşadıkları semte başka bir gözle bakmalarını, çevrelerindeki sanat eserlerini fark etmeleri hedeflenen projede; lise öğrencilerinin her gün önünden geçtikleri veya çevrelerinde var olan ama hiç dikkat etmedikleri tarihi eserleri, kompozisyon olarak anlatmaları istendi.

İstanbul’un 30 ilçesinde, 40 okul ziyaretiyle amaçları anlatılan proje için yazım atölyeleri gerçekleştirildi. Başvuru esas alınarak gerçekleşen projede 2.000 öğrenciye ulaşıldı. Gelen yazılarla, proje sonunda “Semtimin Sanat Tarihi” kitabı yayımlandı.

Kitapta, 20 farklı okuldan 49 öğrencinin kendileriyle özdeşleştirdikleri gerçek hikayelerden oluşan  yazılarına yer verildi.

Son Eklenenler